Spectaculare/Detail akce/2024
Logo PA
 
čtvrtek 10. 3.
7K! SHOWCASE ► NIKLAS PASCHBURG /DE + SIMON GOFF /UK + RUBIN HENKEL /DE + VJS AELDRYN A PRIMAL RITUAL
19:00, Velký sál
dočasně mimo provoz

INFO

Showcase vydavatelství 7k! přiveze na Spectaculare současnou klasiku

Berlínské vydavatelství 7k! je odnoží kultovní značky !K7 a specializuje se na současnou hudbu vycházející z tradic klasiky. Existuje od roku 2017 a její doménou jsou experimenty a inovace. Ve čtvrtek 10. března se na showcase značky 7k! v Paláci Akropolis představí trojice hudebníků Niklas Paschburg, Simon Goff a Rubin Henkel, kteří – každý po svém – míchají moderní klasiku s ambientem nebo elektronikou. Díky Spectaculare se představí v Praze poprvé.

Niklas Paschburg skládá delikátní hudbu inspirovanou přírodou. Neoklasické tendence ředí německý hudebník svojí láskou k elektronice a ambientu a výsledkem jsou náladové viněty, zvukové pohlednice s výjevy přírodních krás. „Jako teenager jsem hodně poslouchal hudebníky, jako jsou Nils Frahm, Ólafur Arnalds nebo Hauschka,“ přiznává Paschburg v rozhovorech a ačkoliv láska k neoklasické vlně je v jeho nahrávkách pořád cítit, promítají se do nich i vlivy popu. Po debutovém EPčku Tuur mang Welten z roku 2016 podepsal značce 7k!, kde o dva roky později vyšlo album Oceanic, jež americký portál NPR označil za „jednu z nejkrásnějších nahrávek roku“. Následnou desku nazvanou Svalbard natáčel Paschburg na norských Špicberkách nedaleko Polárního kruhu a na desce oscilující mezi melancholií a energií se otiskly i úzkosti spojené s klimatickými změnami. Album produkoval Andy Barlow, někdejší polovina projektu Lamb a také spolupracovník U2. Na následné remixové kolekci Post-Svalbarg se podíleli třeba Robert Lippok, Hania Rani nebo Ed Carlsen.

Berlínský houslista Simon Goff je rodákem ze Severního Yorkshire, poslední roky ale žije v Berlíně. Pohybuje se napříč žánry a zvuk houslí používá jako zdrojový materiál k následné manipulaci, která tradiční nástroj osvobozuje ze stereotypů. V roce 2016 debutoval albem Hue rozkročeným mezi minimalismem, dronovou hudbou a sound artem. Vloni Goff vydal na značce 7k! desku Vale, na níž vzpomíná na svůj starý domov v Anglii. „Goff je přátelský společník, který vás provede nekonečnými možnostmi vaší imaginace,“ napsal o desce portál Loud and Quiet. Goff byl žákem legendárního baskytaristy Herbieho Flowerse (David Bowie, Lou Reed), v Berlíně se věnoval sound engineeringu a spolupracoval s hudebníky, jako jsou Jóhann Jóhannsson, Peter Broderick, Xiu Xiu nebo Hildur Gudnadottir. Za účast na soundtracích k Jokerovi a Černobylu posledně jmenované hudebnice má Simon Goff doma dvě ceny Grammy.

Skladby klavíristy Rubina Henkela jsou křehké jako vzpomínky a někdy má posluchač pocit, že když si nedá pozor, rozpadnout se a vytratí se zase zpátky do ticha. Německý hudebník s kanadskými kořeny pochází z umělecké rodiny malíře a fotografky, vyrůstal v Kolíně, kde chodil do sboru, ale léto vždy trávil v otcově chalupě na irském venkově. Tady poprvé objevil svůj hudební talent, který následně rozvíjel na kolínské Jazzhouse Schule pod vedením Rona Cheriana. Henkelova debutová deska Ruhe (ticho) vydaná v roce 2018 částečně vychází z klavírních improvizací, které vymýšlel jako dítě a objevil na paměti starých mobilů a kamer. Na desce oživují vzpomínky na idylické časy dětství. Do Prahy pak přiveze představit svou albovou novinku Restless.

Vjs Aeldryn + Primal Ritual

Jakub Larva (Vj Aeldryn), je jedním z předních českých VJů. Je členem studia Lunchmeat a ve svém portfoliu má už mnoho projektů s předními českými muzikanty. Mezi nejznámější patří jistě Lenka Dusilová, s kterou mimo jiné realizuje projekt Monumentum, který se snaží upozornit na chátrající památky. Tento večer ho bude doplňovat ještě projekt Primal Ritual.

Tato akce je podpořena Liveurope


 
©2021 ART FRAME Palác Akropolis s.r.o .