Spectaculare/Detail akce/2016
čtvrtek 21. 1.
MELANIE DE BIASIO /BE + A/ T/ O/ S /UK
19:30, Velký sál
dočasně mimo provoz

INFO

V roce 2014 se stala vítězkou evropských cen Border Breakers Awards (EBBA). V minulých letech toto ocenění získali např. Adele, ZAZ, Lykke Li, Damien Rice nebo Mumford & Sons. Je držitelkou světové ceny Gillese Petersona z roku 2014.

Při poslechu její hudby vám na mysli vytanou jména jako NINA SIMON či ABBEY LINCOLN

Vystudovala flétnu, hudební teorii a herectví ve valonském Charleroi a v devadesátých letech začínala jako členka popových, funky a jazz rockových kapel.Poté studovala 3 roky na Conservatoire Royal v Bruselu. Podílela se na řadě jazzových projektů a dnes patří ve své zemi k předním hudebním osobnostem.

Festival Spectaculare i průběžná přehlídka EuroConnections přiváží do Prahy hudebníky, kteří se vyhýbají stereotypům a jasně vymezeným žánrovým škatulkám. Belgická hudebnice Melanie de Biasio, která vystoupí 21. ledna v Paláci Akropolis, naplňuje tuto definici absolutně. Je to blues, jazz, šanson, nebo temný pop? Přestaňme s otázkami a raději se zaposlouchejme do jejího fantastického hlasu, v němž je tolik silných emocí. Písně o zklamání z rozpadlých vztahů, ale i momentech prozření si vystačí s málem – hlasem, klavírem, flétnou a delikátními perkusemi, jejich dopad na posluchače je ale maximální. Melanie de Biasio se narodila v městě Charleroi belgické matce a italskému otci. Věnovala se baletu a flétně a už ve dvanácti se stala členkou souboru Ensemble de l'Harmonie de Charleroi, s nímž vycestovala do světa.

Její premiéru na klubových pódiích obstarali belgičtí jazzmani Pascal Mohy či Michel Herr, kteří si talentovanou flétnistku a zpěvačku často zvali na koncerty. V roce 2006 získává Melanie de Biasio cenu Django d'Or jako největší evropský jazzový talent a o rok později vydává své první sólové album A Stomach Is Burning natočené s pomocí saxofonisty Stevea Houbena. Nahrávkou prostupuje nálada zakouřeného jazzového sklepa v Paříži nebo New Yorku na konci padesátých let.

S druhým albem de Biasio nikam nespěchala a materiál nechala plně uzrát. Postavila kvartet ze špičkových belgických muzikantů (Pascal Mohy, Jean Vanesse, Dré Pallemaerts, Pascal Paulus) a v roce 2013 s nimi v Londýně natočila na kost odřenou nahrávku plnou pochmurné atmosféry nazvanou No Deal. Deska sklidila velmi příznivé recenze a jedním z velkých fanoušků byl anglický DJ Gilles Peterson, který inicioval vydání remixové desky No Deal. Písně de Biasio předělali The Cinematic Orchestra, Eels nebo sám Peterson v kolaboraci se Simbadem. V roce 2015 De Biasio hostovala na desce anglického rappera Ghostpoeta Shedding Skin.

„Její koncertní show evokuje vzpomínky na The Doors, Herbieho Manna, Badalamentiho tajuplnou hudbu pro Lynchovy snímky nebo Peggy Lee v šedém oparu.“ Napsal o jejím londýnském vystoupení Melanie de Biasio recenzent magazínu The Arts Desk a dodává: „Nálada, hudba, osobnost a hlas – všechno se spojuje v jeden úžasný celek.“ Pražská premiéra „belgické Billie Holiday“ 21. ledna v Paláci Akropolis odstartuje koncertní program Festivalu Spectaculare i nový rok EuroConnections ve velkém stylu. Diskografie: A Stomach Is Burning (Igloo, 2007) No Deal (PIAS, 2013) Giles Peterson Presents No Deal Remixes (PIAS, 2015)


 
©2021 ART FRAME Palác Akropolis s.r.o .