Spectaculare/Detail akce/2017
Logo PA
 
středa 4. 2.
FEMME EN FOURRURE /FI + SYNKRO /UK + ROBERT MANOS /US + DJ Yadel /CZ
20:00, Cross Club
dočasně mimo provoz

INFO

Chlad přichází ze severu a na Festival Spectaculare ho přiveze finské elektronické duo Femme En Fourrure. Producent Juuso Malin a zpěvačka Sandra Tervonen excelují v mrazivém minimalistickém dark popu, který navazuje na tvorbu The Knife a Fever Ray. Na večeru v Crossu se představí také veterán dubstepové scény Synkro z Manchesteru, který skládá temné, náladové a vždy přísně originální beaty, které čerpají inspiraci od jazzu po techno.

Femme En Fourrure (neboli francouzsky „žena v srsti“) byl původně jednočlenný projekt helsinského producenta Jusso Malina působícího od roku 2008 na místní techno scéně. Teprve o rok později s příchodem zpěvačky Sandry Tervonen se Femme En Fourrure začali posouvat od klubové funkcionality k ambicióznějším písničkovým formám. Snivé feministické monology na hraně zpěvu a mluveného slova pomohli Femme En Fourrure vydělit se ze zástupu tanečních projektů, ledově chladné elektronické beaty ale samozřejmě pořád tvoří kostru jejich skladeb. Jinak to není ani na jejich dlouhohrajícím debutu 36–26–36, který vyšel vloni na značce Convex Industries spravované beatovým vizionářem Jonem Convexem (Instra:mental, Kid Drama). Na skvěle přijatou desku navázali letos Femme En Fourrure hypnotickým EPčkem The Beach, které minimalistický zvuk debutu obohacuje velkorysejším použitím efektu reverb, jenž dodává jejich hudbě zvláštní psychedelickou náladu.

Na časy, kdy dubstep býval spirituální undergroundovou hudbou a ne stadionovým fenoménem, bude v Crossu vzpomínat manchesterský producent Synkro, jehož atmosférické beatové spletence evokují Buriala i inteligentní drum'n'bass z devadesátých let. Vydával desky na Exit Records, Brownswood nebo R&S a remixoval Model500 či Snow Patrol a jeho doménou jsou vinylové singly a EPčka, kterých za posledních sedm let vydal kolem čtyřiceti na labelech jako Exit Music či Apollo. Mezi jeho podporovatele patří třeba Giles Peterson nebo Prefuse 73 či ASC, s nímž Synkro vloni vysoce ceněné vydal EPčko Machine Love.

Veterána post-dubstepové scény Synkro z Manchesteru, který skládá snové a náladově emotivní skladby s vždy originálními beaty, které čerpají inspiraci od jazzu přes soul až po techno doprovodí také americký vokalista Robert Manos, se kterým Synkro i v minulosti spolupracoval, třeba na Lost here EP v roce 2013 a vy ho můžete znát také z tracků projektů Seba, Kimiyan Law nebo Blu Mar Ten

.

 
©2021 ART FRAME Palác Akropolis s.r.o .